30. října 2009

Jack'O'Lantern

Halloween se blizi, vsichni zurive shanime kostymy na svatek, o nemz Americani rikaji, ze je jenom o malinko niz nez Vanoce. Nesmime ale zapominat na dalsi zvyky. Vsichni urcite znate vyrezavany dyne. V menze jsme meli tematickou veceri na tema Halloween a tam jsem se dozvedel, ze vyrezavat dyne je zvyk puvodne z Irska a svitej kvuli tomu, ze jsou plny pekelnyho ohne. Pomahaj bloudit svetem zlymu farmari pestujicimu turiny, kteryho nechtej ani v nebi, ani v pekle, pac obelhal certa.

Samozrejme jsem si chtel vyzkouset vykrajet si vlastni dyni. Postestilo se mi tady u Adely na hodine (uci amiky cestinu). Americani pritahli dyne a sladkosti a ja se jedny uzmul, popad nejblizsi nuz a jal se zaujate krajet a dloubat. Vysledek vidite na okolnich fotkach. Nakonec to neni spatny (od jedny mistni Americanky jsem se dokonce dozvedel, ze je to sweet a cute :-).A perlicka na zaver. Vcera tady nekde u koleji byl bahenni boj. Prichazeli s vecerem kluci i holky od hlavy az k pate kompletne od bahna. Ani me nemrzi, ze jsem o tom predem nevedel :-). Nebylo skoro poznat, jestli jsou obleceny, nebo svleceny, kolik toho na sobe meli.

Štítky: , , , ,


Celý příspěvek

23. října 2009

Jak jsem opravoval mobil


Všechno v USA není dokonalý, dneska mi přišel opravenej telefon, ale co tomu předcházelo vám povím dneska. Před odjezdem do USA jsem si pořídil novej telefon. Vzhledem k tomu, že v USA se kromě GSM používá ještě spousta novejch sítí, chtěl jsem si koupit Quadband. Nakonec sem se rozhodl pro Nokii n79. Sítě tady jsou vážně divný, hodně lidem tady českej telefon vůbec nefungoval, pokrytí signálem není ani zdaleka tak dobrý, jako v Čechách (Praze). Bonus mojeho telefonu byla ještě wifi, takže jsem mohl skypovat domů z mobilu.

V průběhu září jsem ale při cestě do menzy docela tvrdě štrejchnul kapsou o hranu stolu v menze. Jako na potvoru jsem tam měl mobil a když jsem ho potom vyndal z kapsy, zjistil jsem, že má prasklej LCD displej. Překvapivě bylo krycí sklíčko úplně netknutý. Po chvilce nadávání na to, jakej je můj telefon křáp, jsem se jal vyhledávat opravny telefonů v okolí. Záruku jsem rovnou vzdal, musel bych čekat na Vánoce do Prahy a ještě všichni známe přístup českých servisů k záručním opravám.
První servis, kterej jsem objevil mi napsal, že telefon opraví za 115 dolarů. 2000 mi teda přišly trochu hodně. Samozřejmě v ceně nebylo započítaný poštovný tam a zpátky. Po dalším hledání mi druhý obchod napsal, že to opraví za 80 dolarů a třetí v Kansas City dokonce za 55. Rozhodl jsem se pro třetí opravnu, protože to bylo blízko (relativně) a kluci mi do KC mohli mobil hodit.
V tuhle chvíli už jsem byl asi 14 dní bez telefonu. V opravně mi řekli, že do týdne dostanou náhradní displej a pak mi to hned pošlou. Abych to zkrátil, trvalo to 2 týdny a několik e-mailů (prej objednali displej pro špatnej telefon) a pak už jsem jim po telefonu nadiktoval údaje o kreditce (čehož jsem se teda hodně moc bál, tady v USA je to úplně normální, ale v Čechách bych to teda neriskoval). V tuhle chvíli jsem byl na dvou a půl tejdnech od odeslání telefonu. Čekal jsem, že mi dorazí tak do dvou dnů, ale očividně jsem to podcenil, protože opravenej telefon dorazil po dalších 10ti dnech. Celkem to teda trvalo 28 dní, mnoho vyměněných emailů a nervů :-). Naštěstí mám už telefon doma, takže všechno dobře dopadlo. Konečně už nemusim používat počítač jako budík, je to vážně opruz. Překvapivě jsem zjistil, že mam na telefonu víc kreditu, než když jsem ho kupoval :-). To jsou ty místní bonusy.

Štítky: , , ,


Celý příspěvek

Počasí v Kansasu


Dnešní příspěvek vám zaručeně nevyrazí dech, ale zajímavá témata pomalu dochází a tak se budete muset spokojit i s tématy poněkud chudšími. Dnešní mě už delší dobu štve. Tady v Kansasu je totiž počasí úplně na prd. Jeden by čekal, že jsme tady zakopaný uprostřed kontinentu a tak by tu mohlo bejt aspoň maličkato stálejší. Není to ale pravda, před tejdnem jsem si koupil bundu, protože tady byla taková zima, že to skoro nešlo vydržet. Teploty těsně nad nulou, do toho pršelo a fučel vítr. Hned potom, co jsme si všichni nakoupili teplý oblečení se oteplilo a po třech dnech po nákupu bylo tak 25 stupňů a bylo to tak akorát na kraťasy a tričko. Dneska se zase ochladilo a zase prší a po jízdě na kole jsem měl pocit, že mi upadnou ruce v zápěstí.
Při takovymhle počasí není divu, že jsou tady všichni pořád nemocný a že Kansas je hlavní centrum prasečí chřipky v USA. Minulej tejden jsem si hypochondricky nakoupil asi za 20 dolarů prášky na chřipku a nachlazení (vědom si toho, že neléčená chřipka trvá tejden a léčená sedum dní), takže jsem dost dobře zásobenej na to, co přijde :-). Co tak ale čítám a slýchám, tak v ČR je taky počasí nějaký zcvokatělý.
Tak jsem si už dost postěžoval a vylil srdíčko a slibuju, že příště si vyberu něco aspoň trošku zajímavýho. Třeba už příště přijde tornádo, před kterejma tady varuje ranec značek na každý budově.

Štítky: , , ,


Celý příspěvek

16. října 2009

Golf course

Ahoj holoto líná,

další tejden uplynul a já se znovu dokopal k tomu, abych mezi vás zase rozhodil trochu vědění a poznatků. Vaše škola/zaměstnávání/nic nedělání vás určitě neuspokojuje a tak čtete tenhle článek. Na mně teď je, aby to nebyla úplná ztráta času. No co se dá dělat, jdeme na to.
Dneska nám skončil golfovej kurz. Pro neznalé a nesečtělé mého blogu, navštěvovali jsme tady jednou týdně dvouhodinovku golfu. Je to tělocvik za jeden kredit a spousta z nás byla dostatečně nalákána reporty předchozích studentů.

První cestu na golf na kole jsem už popsal v jednom z předchozích příspěvků. Hřiště je docela dost daleko, takže jsme naštěstí už na druhou jízdu ukecali jednoho hrozně hodnýho Amíka (jménem Adam), kterej byl dokonce ochotnej se pro nás jednou obrátit, páč nás bylo moc (bylo mi ho líto). Vždycky jsme si dobře pokecali. Tak od třetí jízdy jsme ho vždycky ujišťovali, že příště už určitě budeme mít auto... Vyšlo to až na předposlední lekci.

Kurz probíhal pod vedením dvou trenérů. Jeden měl úplně skvělej přízvuk, nejspíš texaskej, nádherně protahovanej. Úplně se hodil na roli typickýho americkýho trenéra. Všechno nám opakoval desetkrát (takže už víme že hrajeme back ... and through, back ... and through), ale po chvílí hraní golfu jsme zjistili, že se vážně hodí poslouchat. Není to jako většina sportů, kdy stačí jenom přijít, popadnout pálku/raketu/nohu/ruku a hrát. Pokud se o něco takovýho pokusíte u golfu, bude to bolet, dost. Po prvních lekcích jsem vždycky pricházel domů rozlámanej, zničenej, s puchejřema na rukou. Vymlátili jsme spoustu krtků, ale naštěstí né nic dalšího.

Začátky jsou vždycky tvrdší. Po několika pokusech si ale už většina z nás vysloužila pochválení od druhého trenéra. Ten si pamatoval spoustu Čechů a vždycky nás komentoval zvučným "dóbry". Jedinej Destil měl frajersky potréněno z Čech, takže nás ostatní zpočátku strkal do kapes. Časem ale přestával bejt rozdíl tak markantní.
Skvělá věc na golfu byla, jak se člověk strašně zlepšuje hodinu od hodiny. Každou hodinu bylo vidět, že hole cinkaj v lepší a lepší tónině a míčky lítaj jak kdyby byly naložený v red bullu. Blížila se postupně hodina H, kdy jsme měli konečně opustit odpaliště a dostat se na hřiště.


Tam ale teda teprve přišla bída na kozáky (nebo jak se to řiká). To, co nám tak krásně lítalo na tréninkovym odpališti, na hřišti najednou nešlo. Tráva na greenu a fairwayi už nebude co bejvala. Míčky lítaly všude, jenom ne rovně. Tráva často taky a spousta stromů stála v cestě jinak perfektním úderům. Stoprocentně jsme si taky dokázali, že dobrý skóre se nahrává při puttingu na greenu, ne při dlouhatánskejch drivech. Většina z nás dopadla tragicky a počet odpalů atakoval dvojnásobek paru. Jedinej Destil trochu zaperlil. Další hodiny to už bylo lepší a já se musim pochlubit, že jednou se mi podařilo dokonce dát par.

Poslední hodinu jsme zakončili testíkem a poslední hrou golfu. Tentokrát pod dozorem kamery a dalších 4 spoluhráčů byly výsledky opět tragický. Naštěstí už ale víme co je slice and hook, kdo by toužil po téhle znalosti, bez který se v podstatě ani nedá žít, tak ať dá vědět. Abych to shrnul, golf byl super a určitě si ho zapíšu v příštím semestru znovu. V Čechách mi to bohužel už asi v nejbližší době nevyjde (tady stojí golf normální částky, není to sport pro snoby) a tak bych si toho rád užil co nejvíc.

Štítky: , , , , , ,


Celý příspěvek

8. října 2009

Vyuka v USA


Dneska odpoledne jsme psali jeden extremne tezkej test a tak mi prislo, ze nastala vhodna doba pro srovnani ceskyho a americkyho skolstvi. Vsichni jsme prijeli do Kansasu s perfektne udelanym a schvalenym studijnim planem. Uz v Praze jsme zjistili, ze spousta predmetu, ktery budeme absolvovat na FELu tady nema svoji obdobu.
Po prijezdu cekalo jeste vetsi prekvapko, spousta vybranejch predmetu se bud neotevrela, nebo otevrela v jinym meste. Nakonec jsme si vsichni vybrali relativne podobny predmety. Moje jsou Analyza algoritmu, Pocitacova a informacni bezpecnost, Pocitacova hra, Nemcina 4 a Golf.

Uznavam, ze je trosku absurdni studovat nemcinu v USA, ale nechci to prece za ten rok zapomenout. System vyuky na Uni tady se dost lisi od toho v CR. Od zacatku mi trochu pripomina ceskou stredni skolu. Kazdej predmet je dvakrat, nebo trikrat tejdne, hodiny trvaj jen 50 minut a dostavame extremne hodne ukolu. Na takovou nemcinu mam ukoly na kazdou hodinu. Rozdil v samotny vyuce uz tak velkej neni. Na nemcine je asi nejvetsi. Rozhodne se vic mluvi, nez gramatikuje. Nemcina 4 je nejvyssi level, ale z gramatiky se tu delaji dost zaklady. Zato ucitelka mluvi celou hodinu nemecky a divame se na nemecky filmy v nemcine. Zatim to zvladam rozhodne vic, nez bych po prvnim tejdnu cekal.
Analyza algoritmu je predmet, ze kteryho jsme dneska psali test. Ukoly kazdy tyden zaberou tak 4-5 hodin, test byl extremne tezkej (zvlast podle ostatnich) a ucitel je Dan jmenem Torben Amtoft. Ma trosku pekelnou vyslovnost a hodiny jsou extremne nudny. Nedaj se udrzet otevreny oci (nezavisle na poctu prospanych hodin/vypitych col).

Pocitacova bezpecnost se stava nejzabavnejsim predmetem. Celkove je to spis pocitacova nebezpecnost, protoze bereme a prakticky zkousime utoky a hackovani pocitacu. Ani byste neverili, jak je snadny zautocit na pocitac pomoci jednoduchy webovy stranky. Opet mame hrozne tezky ukoly, kazdy tyden jeden, vetsinou tak na 10-12 hodin. Tenhle predmet nas uci cinan s nicknamem Simon Xou. Cinsky jmeno nam ani pro jistotu nerek. Nezda se, ale ma docela dobrej smysl pro humor a je vylozene zapalenej pro vec.

Na pocitacovou hru jsme se poprve sesli v Pizza Hutu, je to hodne neformalni, schuzky castecne dobrovolny, dobre se povida anglicky, jak s ucitelem (Mike), tak s ostatnima. Prijde mi, ze vsichni Amici vedi uplnej prd, ale chovaj se strasne premoudrele :-). Nejakym nedopatrenim jsem byl jmenovanej lidrem Graphics tymu. No ja jsem kazdopadne machr, ale az takovej? :-)
Golf je kapitola sama o sobe, o nem bude dalsi prispevek.
Doufam, ze jste z tohohle kratkyho souhrnu videli, jak to tu chodi. My Cesi jsme si amatersky zapsali 2 predmety kodu 700 (sedmy rocnik, hodne pokrocily) a jeden kodu 600. Myslim, ze muzeme smele souperit o nejtezsi rozvrh na skole :-). Tak nam drzte palce, at to tady nejak provalcime.

Štítky: , , , , , , , ,


Celý příspěvek