15. září 2009

We are so lucky


Ahoj, dneska napíšu jenom krátký porovnání podmínek z různejch škol na různý studijní pobyty v jiných zemích.
Začal bych asi Erasmem. Tenhle program využívá v ČR asi nejvíc lidí. Největší výhoda (kterou si většina lidí v Čechách neuvědomuje) je bezplatný školství. V případě Erasmu tak člověk nemusí platit školný na univerzitě, kam vyjede. Dostane příspěvek 10 000 měsíčně od ministerstva školství a z toho musí zaplatit ubytování, jídlo, učebnice a život. Třeba v Madridu (mám čerstvý novinky :-) ) pokryje příspěvek tak akorát ubytování, takže jídlo a další věci si člověk platí z vlastní kapsy (většinou dražší, než v ČR).

Pokud pojedete na K-State z jiný školy, než ČVUT (smlouvu s K-State má VŠE, ČZU a snad i VŠCHT), pobyt se vám taky prodraží. Dva kamarádi z ČZU museli zaplatit za roční pobyt 120 000 s tím, že jim snad škola 50 000 vrátí. Pokryje jim to jídlo, ubytování na kolejích, ale peněz je to dost.
Pokud vyrazíte z ČVUT, máte zaprvé velkou šanci se sem dostat (celkem z 60ti lidí 45 prošlo jazykovými testy a 30 vzali na studium, stačí mít slušný průměr). Zadruhé máme skvělej výměnnej program a tak vás ubytování a jídlo tady vyjdou jenom na 9 000 měsíčně. Díky našemu ministerstvu školství a jeho desetitisícovýmu měsíčnímu příspěvku se právě dostáváte do plusu. Samozřejmě, že to není zadarmo, letenka stojí minimálně 20 tisíc, víza a pojištění dalších 10 a jěště si zaplatíte za učebnice, ale podmínky jsou to úžasný.
Pro porovnání jsem vyzvídal, jak to mají místní. Pokud je člověk z Kansasu, platí asi 200 dolarů za kredit. Při zápisu 15ti kreditů za semestr to vychází na 3000 dolarů, ubytování a jídlo stojí dalších 5000. Učebnice vyjdou na další 1000 na semestr, takže se dostáváme na 9000 dolarů na semestr. Pokud člověk není z Kansasu, potom platí za kredit asi 450 dolarů, takže počítejte místo devíti tisíc třináct. Navíc máme ještě všichni zapsaný jenom graduate (magisterský) předměty, který jsou ještě dražší.
Pokud tohle porovnání zmíníte před místním, většinou se nezatváří zrovna šťastně. Nejsme v Čechách, takže rozhodně nikdo nezávidí, ale většinou prohodí jen nějakou vtipnou poznámku typu: "you are so lucky". Jsme hodně "lucky" takže pokud někdo váháte, neváhejte a přijeďte sem taky. Navíc ještě každým dnem očekávám šek na 330 dolarů od místního mecenáše, kterej restituoval po revoluci velký majetky v Čechách a teď tady sponzoruje studenty z Čech. Není to super mít pro jednou výhody z toho, že je člověk z ČR? :-)

Počet komentářů: 4:

V 15. září 2009 22:05 , Blogger Cech řekl...

Fakt to tak je. Tohle mě ani nenapadlo když jsem plánoval pobyt. Měl jsem vysoký očekávání ale přesto to tu moje očekávání předčilo :-)

 
V 15. září 2009 22:43 , Blogger Miška řekl...

ty jo tak to je docela slusny! jenom takova mozna hloupa otazka... nakolik tak pocitas ze te to za semestr vyjde KC kdyz odpoctes ty stipendia apod...?

 
V 18. září 2009 18:29 , Blogger void řekl...

no to zalezi, jeste porad nevim, jak moc budu cestovat, taky tady zacinam pracovat, chci si koupit notebook. Pokud bych pocital jenom ciste dopravu sem a studium, tak vsechny formality a letenky staly 30 000, tady jsem si jen koupil ucebnice za 3000, jinak nic nepotrebuju. Celkem teda 33 000, penez dostanu tech 6000 a 4000 od skoly, takze vysledek je 23000 s tim, ze mas zaplaceny ubytovani a jidlo - rozhodne v Cechach vic prozijes a projis :-).

 
V 18. září 2009 18:39 , Blogger Miška řekl...

tak to je hodne dobry!!! :)

 

Přidat komentář

Odkazy na tento příspěvek:

Vytvořte odkaz

<< Domovská stránka