22. září 2009

Second floor

Ahoj, dneska se musíte spokojit jenom s takovým kratším pozorováním. Amíci se hrozně rádi sdružujou do různejch spolků a společenstev. Někteří z vás už možná slyšeli o Sorority/Fraternity. V podstatě jde o holčičí/klučičí spolky označené náhodnýma řeckýma písmenama (třeba kappa kappa delta) které se sdružují (někteří i bydlí) v domech okolo univerzity. Kamarádí se vzájemně spolu a brojí proti ostatním sesterstvům/bratrstvům. Sestry/bratři si pak v pozdějším životě pomáhají, obvykle se zdraví nějakym ukrutně tajnym pozdravem a tak všemožně se bratří a sestří.
Snaha družit se je na Amících znatelná od pohledu. Každý vás zdraví a baví se. Všichni jsou členy nějakých klubů (a hodně se tím chlubí) a nebo spolků. Co můžu nejvíc pozorovat je život tady na koleji. Amíci mi připadají hodně juvenile (jak děcka), na kolejích bydlí většinou ve věku 18-20, ale pořád běhaj okolo s pistolema, mlátěj se po hlavě rolema papíru, nebo se perou :-). Každý patro a jeho obyvatelé drží spolu, scházejí se, pořádají akce (včera třeba kurz vaření v mikrovlnce :-) - free food). Všichni z našeho patra mě zdraví a druží se :-). Pořád je tady ale vidět snaha o individualismus. Jednotlivá patra proti sobě soutěží o to, čí akce nalákají víc účastníků (pro informaci, naše patro je teď na druhym místě z pěti :-)).
Dovedu si představit, co by se stalo, kdyby někdo navrhl podobnou akci na kolejích na Strahově. Buď by nepřišel nikdo, nebo parta lidí, co by se tam ožrala :-). Americkej přístup je mi sympatičtější :-)

Štítky: , , , , , ,


Celý příspěvek

18. srpna 2009

Help us save the environment :-)

Zdravim vás všechny znovu s další malou zprávičkou z Kansasu. Tentokrát se pokusim už bejt stručnější. Dneska jsem na záchodech opět narazil na hi-tech umyvadlo. Je to krásná ďoura ve zdi, do který strčíte ruce, stríkne na vás mejdlo a následně tak akorát vody a rovnou vás i vysuší. Na něm je cedulka "Help us save the environment". Tahle cedulka by se mohla zdát normální v Evropě, ale tady mi přišla dost absurdní. Ještě jsem nikdy nepotkal zemi, ve který by se tak hrozivě moc plýtvalo. Klimatizace jede nezávisle na počasí v každý budově nonstop. Na oknech jsou cedulky: "neotvírat, pustit klimatizaci". Jakmile si kdokoliv sedne do auta, automaticky pustí klimatizaci naplno. Každý druhý auto je obrovskej truck, ve kterym se obvykle veze jeden 20ti letej týpek a prohlíží si okolí. Všude se pořád svítí. Šunka z obchodu přichází v plastový krabičce, ve který je plastovej uzavíratelnej pytlík, ve kterym je v neuzavíratelnym obalu konečně šunka :-). Třídění odpadu tady samozřejmě nikdo ani trošičku neřeší. Všude se pořád jezdí autem (klidně 50 metrů). Naši host families jezdili autem k obchodu, kolem kterého potom pro zdraví chodili kolečka :-). Do tohohle už potom zapadá obrovská hromada odpadů z fast foodů úplně samozřejmě :-).
Protohle včechno mi přijde cedulka na umyvadle, abychom chránili životní prostředí, dost absurdní. Nejhorší je, že Amíkům vážně přijde, že když si budou mít ruce v umyvadle iron mana, vážně to životní prostředí zlepší a neuvědomují si to všechno ostatní.

Štítky: , , , ,


Celý příspěvek

10. ledna 2009

Jak je na tom Facebook?


S rozvíjejícím se webem 2.0 přišly do módy všelijaké komunitní sítě a Facebook je jednou z nich. Ve světě ho zná každý, u nás každý vysokoškolák :-). V současné době jsou zde v převaze české komunitní weby. Facebook byl ale před nedávnem lokalizován do češtiny, takže padla překážka cizího jazyka.

Nejoblíbenějšími českými komunitními weby jsou libimseti.cz a lide.cz. Jejich idea je ale trošku jiná než u Facebooku. Na obou se můžete představit okolnímu světu. Ukázat jak své názory, tak fotky a další.
Facebook klade mnohem větší důraz na váš okruh přátel. Pokud nechcete, s cizími lidmi se skoro nedostanete do styku. Tímto mnoho lidí ztratí strach z toho, že se jejich fotky dostanou do nepovolaných rukou a kontakt na Facebooku se stává mnohem důvěrnějším :-).
Velkou výhodou Facebooku je vyhledávání přátel pomocí stejné školy, mailu a dalších parametrů. Úplně náhodou jsem se spojil s několika lidmi, které už jsem více než 10 let neviděl.
Facebook trumfuje mnoho ostatních webů také tím, kolik možností nabízí. Hodně lidí se aspoň na začátku svého pobytu na stránkách stalo FB addicted. Systémem hodnocení a zobrazování fotek trumfuje weby jako Rajče. Nabízí spoustu her, aplikací a dalších nesmyslů, které určitě uberou návštěvníky webům s free flashovkami. V současné době se propojuje s čím dál více weby (youtube, live.com a mnohé další).
Možnosti Facebooku jsou skoro neomezené. Bohužel má nesourodý a poněkud zbastlený interface. Pro začátečníka je velký problém se zde vyznat. Dále se systémem šíří viry, spam, nemá dostatečné upozornění na reklamu a mnohé aplikace jsou až neuvěřitelně otravné :-).
I přes tyto nedostatky je Facebook určitě jeden z nejlepších komunitních webů. Vyzkoušel jsem MySpace a několik českých a ani jeden se s ním nemůže měřit.

Štítky: ,


Celý příspěvek